Nivo slanosti vode
Da biste dobili odgovor na ovo pitanje, prvo morate da shvatite šta je slatka, a šta slana voda. Nivo saliniteta vode određuje se u ppm (‰). Mrtvo more je jezero sa najvišim salinitetom vode na svetu, čak 300-350 ‰. To znači da jedan litar vode sadrži 300-350 grama soli. Svežom vodom smatramo onu vodu čiji nivo slanosti ne prelazi vrednost od 1 ‰.
Hajde da uporedimo salinitet nekih mora i okeana:
- Atlantski okean - 35, 4 ‰
- Tihi okean - 34,5 ‰
- Crveno more - 41 ‰
- Sredozemno more - 39%
- Crno more - 18%
- Jadransko more je - 35%
Zašto je more slano?
Glavna naučna teorija kaže da je tokom formiranja zemljine kore postojala visoka aktivnost vulkana. Vulkanski gasovi sadrže fluor, hrom i brom, koji su se nakon kontakta sa vodom transformisali u kiselinu. Zatim su kiseline reagovale sa čvrstim kamenom okeanskog dna, zbog čega je formirana so. Pre oko 500 miliona godina, hemijski sastav okeanske vode se stabilizovao.
Zašto je voda u rekama slatka?
Glavni razlog da voda u rekama ostane sveža su atmosferske padavine, koje su glavni izvor popunjavanja reka.
Vodeni ciklus u prirodi
Sistem vodnog ciklusa u prirodi postoji već nekoliko miliona godina. Kiša pada i čišti površinu zemlje i vazduh od zagađenja. Kada padne na površinu zemlje ona prodire u dublje slojeve zemljišta. Dok prolazi kroz stene ona se pročišćava rastvarajući pri tom različite minerale.
Njen put se nastavlja do velikih podzemnih rezervoara, odakle vodenim žilama putuje do izvora pijeće vode na površini. Više izvora formira reke, a reke putuju do mora. Voda iz mora isparava u vidu vodene pare, ostavljajući nečistoće i so. Tada voda koja je isparila, u obliku atmosferskih padavina, opet padne na zemlju i ciklus počinje od početka.